Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Sala doświadczania świata

ALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA - STYMULACJA SENSORYCZNA

Sala Doświadczania Świata to pomieszczenie wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów – dotyk,słuch, wzrok, węch,smak, równowagę.

Poprzez stymulację wzrokową rozwijamy u dzieci spostrzegawczość, kierunkowość spostrzegania, analizę i syntezę wzrokową.

Miłych wrażeń wzrokowych i dotykowych dostarcza kolumna wodna. Woda nasycona bąbelkami powietrza przepływa w strumieniu i łagodnie zmieniającym się kolorowym świetle.

Wpatrując się w kolumnę dziecko uczy się koncentrować wzrok, wchodzi w stan odprężenia ,relaksacji i wyciszenia.

Do stymulacji słuchowej wykorzystujemy przede wszystkim muzykę, która wpływa na stany emocjonalne uczniów ,wycisza lub pobudza w zależności od potrzeb.

Muzyka pobudza do działania ,do skupienia uwagi, a także tonizuje cykle napięć i odprężeń. Stosujemy terapię nadwrażliwości oraz niedowrażliwości słuchowej.

Do stymulacji węchowej oprócz samych zapachów ,wykorzystujemy kominki i świeczki zapachowe. W naszej Sali mamy emiter zapachu ,który daje większe możliwości aktywizacji zmysłu węchu.

Zastosowany odpowiednio olejek eteryczny działa antydepresyjnie, uspokajająco lub orzeźwiająco i pobudzająco.

Stymulacja dotykowa wpływa na poprawę precyzyjności ruchowej, wzmacnianie palców ,rozwijanie wrażliwości dotykowej, ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała.

Ważne w stymulacji percepcji wzrokowej są światłowody, czyli przeźroczyste ,giętkie włókna świecące punktowo na całej długości.

Można się nimi bawić poprzez dotykanie ,głaskanie ,oplatanie całego ciała. Światłowody służą poprawie celowości i precyzji ruchów, lepszej aktywności i motywacji do działania oraz gromadzeniu nowych doświadczeń w zakresie percepcji wzrokowej

Stymulacja równowagi –zmysłu przedsionkowego odbywa się m.in. przy pomocy huśtawki nisko zawieszonej nad podłogą.

Sala Doświadczania Świata stanowi urozmaiconą ,ciekawą formę spędzania wolnego czasu, wprowadza dzieci w stan relaksacji i odpoczynku oraz zwiększa aktywność i motywację do poznawania

W dalszym ciągu nasza Sala wymaga systematycznego doposażania, bowiem różnorodność elementów daje ogromne możliwości do prowadzenia efektywnej terapii.

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
29 Września 2020
Imieniny obchodzą
Dadźbog, Franciszek, Michalina
Do końca roku zostało 94 dni.
Zodiak: Waga

Licznik odwiedzin

311412
DzisiajDzisiaj161
WczorajWczoraj170
W tym miesiącu W tym miesiącu 5585
ŁącznieŁącznie311412
Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy, Twoje IP:3.234.250.24